Dřevěná nebo hliníková pergola? Pojďte se s námi podívat, která je levnější a výhodnější

13. ledna 2023

Rozhodli jste se, že chcete na terasu či zahradu novou pergolu. První otázka, kterou si kladete: jak bude vypadat? A z čeho bude tato pergola vlastně vyrobená? Hliníková pergola, dřevěná pergola, nebo nějaká jiná?

Jednou z prvních možností pro vás může být materiál, který se pro pergoly používa už velmi dlouho: dřevo. Je přeci levné, trvalé, není potřeba se o něj starat a když jste šikovný mistr, umíte si ho zhotovit i sami. Počkat… ale opravdu je to tak?

Když se nás potenciální zákazníci ptají, proč nevyrábíme i dřevěné pergoly, říkáme, že je to proto, protože klientům se dřevěná pergola nevyplatí ekonomicky, ekologicky ani z pohledu množství péče o takovou stavbu.

Nevěříte? Pojďme se tedy spolu podívat, který materiál je v dlouhodobém pohledu na kvalitní a bezúdržbovou pergolu vítězem.

Kvalita materiálu? Dřevěná je krásná, ale hliníková pergola vydrží víc

Dřevo každý z nás velmi dobře zná. Jeho kresba je jednou z nejkrásnějších věcí, jaké v přírodě můžete najít (v závislosti od druhu dřeva). Kresba dřeva se však v přírodě vždy ukrývá uvnitř stromu, a má to svoji příčinu. Dřevo je totiž organický materiál, který poměrně citlivě reaguje na vnější vlivy. Pokud máte rádi dřevo, určite vám ho doporučujeme pořídit – jako nábytek do interiéru. Do exteriéru si ho však pořiďte jen s vědomím toho, že příroda a počasí nad ním postupně začnou vítězit. Tmavnoucí dřevo s mizející kresbou, které si bude vyžadovat vaši péči, vám totiž radost z pergoly může časem pokazit.

Hliník je na druhé straně materiál, který se v exteriéru cítí jako doma. V tomto směru se mu nemůže rovnat nejen dřevo, ale ani množství jiných (jinak odolných) materiálů. Konstrukce pergoly z hliníku je totiž nerezavějící, trvalá a ani po letech nemění svůj tvar a nedegraduje. Samozřejmě, životnost jakékoliv pergoly (nejen dřevěné) můžete do jisté míry prodloužit správnou péčí a údržbou. Ne každý materiál však vyžaduje stejnou míru údržby, pojďme se proto podívat, jak naši dva soupeři obstojí v této kategorii.

Údržba a starostlivost

Hliníková pergola lehce odolává všem povětrnostním vlivům počasí. Navíc, hliník se nedá konzumovat – dřevo ano. Proto musíte při dřevěných pergolách sledovat, jestli někde zatékání nezpůsobuje plísně nebo jestli se v některé oslabené části neuchytili dřevokazy.

Výhodou hliníkové pergoly je i fakt, že díky práškovému lakování vypalovanému v pecích je její barva stálá a nevyžaduje si pravidelné přetírání. Kdo má na domě dřevěné dekorační prvky, ten vám jistě dosvědčí, jak náročná je taková péče z časového i finančního hlediska – a to nemluvíme o hodinách strávených na žebříku.

Dřevěná pergola vyžaduje pravidelnou péči. Pravidelně ji brousit, ošetřovat a natírat ji. Hliníková pergola vám v tomto směru ušetří nejen čas, ale i peníze za drahé barvy a nástroje potřebné k údržbě dřevěných pergol.

Design

Výhody designu dřeva jsme při dřevěných pergolách už vzpomínali. Pěkně zbarvené dřevo je i po namoření jistý čas velmi příjemné na pohled. S přibývajícím věkem (který je velmi závislý od počasí) se však materiál začíná znehodnocovat. To znamená, že dřevěná pergola, kterou jste si doma postavili před rokom, dnes vypadá jinak jako minulý rok. A za rok bude zase jiná.

Hliníková pergola je proti tomu moderní produkt, který se hodí jak ke starším stavbám, které svým designem omladí nebo se s ním sladí, tak i k nejmodernějším architektonickým projektům, kde už dřevěná pergola nevypadá vždy moderně. Hliníková pergola je produkt, vytvořený pro dnešní rychlou dobu tak, aby sloužila člověku a aby s ní majitel neměl žádné starosti.

Její další výhodou je, že hliníková pergola má vždy duté nohy. Do hliníkové pergoly tak můžete nainstalovat různé doplňky (LED osvětlení, infrazářiče, vypínače, zásuvky, obvodové zasklení, screenové rolety) tak, že veškerou elektroinstalaci ukryjete dovnitř profilů. To při dřevěné pergole v mnohých případech udělat nedokážete.

Hliníková pergola může mít (a zpravidla má) také integrovaný odtok uvnitř konstrukce. Díky tomu k ní nemusíte přidělávat žádné dodatečné neestetické žlaby,roury a odtoky.

Bezpečnost? Hliníková pergola vyhrává

Bezpečnost je jednou z věcí, nad kterými zájemce o pergolu běžně neuvažuje. V případě, že se v blízkosti pergoly budou odehrávat grilovačky, opékačky nebo jiné veselé události, vám však musí záležet i na tom, aby jste v případě nehody nevystavili přátele ve vaší zahradě zbytečnému riziku.

Z tohoto pohledu je nejzásadnější výhodou hliníkové pergoly oproti dřevěné to, že hliník nezhoří.

Před časem se nám ozvala paní s tím, že od nás chce hliníkovou pergolu, protože dřevěná pergola, kterou měli do teď, začala během opékačky hořet. Novou pergolu chtěli proto už jen z nehořlavého materiálu.

A co když si chce klient pergolu postavit sám?

Možná vás to překvapí, ale při dnešních cenách materiálů vás hliníková pergola nebude stát dramaticky víc peněz než ta dřevěná. Naše linie hliníkových pergol, kterou vám dovezeme a vy si ji smontujete podle návodu sami, vám ušetří nemalé peníze za dopravu a montáž. A když si porovnáte materiály potřebné na stavbu pergoly, hliníkovou pergolu můžete najednou zhodnotit jako velmi dobrý nápad.

Protože naše pergoly vyrábíme sami,  dokážeme vám pergolu vytvořit přesně na míru. Potřebujete pozednici v délce 314 centimetrů? Není to problém? Chcete nohy ve výšce 282 centimetrů? Umíme vám ji vyrobit.

Pergola má dělat hodně radosti a málo starostí!

Ať už se rozhodnete pro hliník, dřevo nebo jakýkoliv jiný materiál, podstatné je, aby jste návratnost investice pocítili v podobě radosti z času stráveného pod ní. S přáteli, rodinou nebo klidně i o samotě.

Pokud si chcete nezávazně ověřit  cenu hliníkové pergoly pro váš rozměr, ozvěte se nám. Můžete také využít kalkulátor ceny pro samomontážní  pergoly. Vypočítaná cena je finální včetně dopravy a specializovaného poradenství.

Přejeme vám hodně radosti pod pergolou.